Not Everything is Cheaper Made at Home

It’s strawberry season here in the Northwest. My first berry pie of the summer was this beauty. Now, here is an example of when making it at home isn’t necessarily cheaper than buying it already made. This pie cost me about $10.25 to make. I used a pre-made Pillsbury Pie Crust, because I’ve never been able to make a crust better than Pillsbury. I could have probaby saved $0.50, by making my own crust. Shari’s, sells whole pies for between $10 and $12.

The expensive part of this pie is the berries. Berries run about $16 for a half flat (which is six of the pint boxes), and it takes about a quarter flat (three boxes) to make the pie. I’ve suspected for years that the bakery cost of pies, while seemingly astronomical, was actually reasonable given the cost of berries at the farmers market, and now I’ve proved it to myself. So here is an exception to the rule that making food at home costs less.

So why do I make my own pies? Well I do save myself an extra trip to the bakery, and I can regulate the sugar content to my family’s taste. But mostly its the great reaction I get from Jeff and Kaye (my husband and daughter).

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: